Przykładowy artykuł
Grupa uczniów z oświęcimskiej PZ2SOMSiT bierze udział w VI edycji projektu „Kamienie pamięci – z modlitwą Ojczyźnie 1939-1989” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Ma on na celu upamiętnienie osób prostych, zwyczajnych, którzy poprzez własne poświęcenie przyczynili się do walki o niezawisłość i wolność naszego kraju.
Oświęcimscy maturzyści skupili się w swojej prezentacji głownie na osobie księdza Władysława Grohsa de Resenburga, który jest szczególnie związany z naszą miejscowością. „Kapłan niezłomny” działał w czasie wojny pod pseudonimem „Feliks Skarga”, pełniąc funkcję kapelana Armii Krajowej na Okręg Śląski, prowadząc akcję charytatywną dla więźniów Auschwitz oraz ułatwiając łączność pomiędzy więźniami Oświęcimia i ich rodzinami. W latach 1949-1964 pełnił funkcję proboszcza w naszej osieckiej parafii. Za działalność konspiracyjną został aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie Auschwitz, gdzie w bloku śmierci pełnił służbę księdza kapelana.
Najważniejszym elementem projektu jest opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnianie wiedzy o niej w społeczności lokalnej. Poprzez artykuł chcemy zachęcić czytelników do śledzenia strony „W służbie Bogu i Ojczyźnie” na portalu Facebook, poświęconej działalności księdza Grohsa, aktywnie prowadzonej przez młodych ludzi z PZ2. W ich imieniu serdecznie zapraszamy również na spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu, na którym przedstawiona zostanie projektowa prezentacja uczniów.